Kiralyhelmec1 Kiralyhelmec2 Kiralyhelmec3 Kiralyhelmec4 Kiralyhelmec5

Mózes története, Isten választott népének Egyiptomból való kivonulásának eseményei a hitoktatásra járó, gyülekezethez kötődő gyermekek előtt olyannyira ismert, hogy a témával foglalkozó hitoktatónak, lelkipásztornak néha már fejtörést okoz, hogy miként dolgozza fel a gyerekekkel a Bibliának ezt a jól ismert részét. Ismert a Mózes második könyvében olvasható eseménysor – sokszor már a legkisebbek előtt is –, azonban mindig van új mondanivalója, olyan része, részlete, amire rá lehet csodálkozni, s amiben Isten nagyságát és ugyanakkor övéi iránti szeretetét lehet szemlélni. Így volt ez a Zempléni Református Egyházmegye azon gyülekezeteiben is, amelyek bekapcsolódtak az idei bibliaismereti vetélkedőbe és ahonnan gyermekek indultak el 2015. március 7-én Királyhelmecre, hogy részt vegyenek az egyházmegyei bibliaismereti vetélkedőn, amelynek a témája Mózes élete, ill. a választott nép Egyiptomból való szabadulása és pusztai vándorlása volt. A vetélkedő szombaton délelőtt kezdődött, amikor a „versenyző” csapatok és kísérőik köszöntése után Molnár István, királyhelmeci lelkipásztor a 2Móz 19, 3-6 alapján tekintett vissza a gyerekekkel mindarra a csodára, amit az Isten vitt véghez a nép életében, s amire utalva mondhatta az Úr, hogy sasszárnyon hordozta az övéit. Az áhitatot követően a feladatlapokat már külön korcsoportokban oldották meg a vetélkedő csapatok, amely feladatlapokon elért pontszámok alapján alakult ki a vetélkedő tényleges sorrendje. A feladatlapok javítása során is nyilvánvalóvá vált, hogy a mózesi történetek valóban ismertek, ill. hogy idén is nagyon jól felkészült csapatok érkeztek, de ugyanakkor akadtak fogós kérdések is, amelyek bizony gondolkodásra késztették a csapatokat. Már néhány éve a bibliaismereti vetélkedő játékkal is egybekötődik, amely játék során ugyancsak a megtanult történeteken van a hangsúly. Idén sem volt ez másként, s az ismeretfelmérésre szolgáló feladatlapok kitöltését követően a korcsoportok ismét együtt voltak, s immár a különböző helyről érkező csapatok megkeverve, négy csoportba osztva társasjátékot játszhattak, amelyet Molnár Éva lelkésznő készített a gyerekek nagy örömére. A társasjáték óriási tábláján akkor haladhattak előre a csapatok mezőről mezőre, ha válaszoltak a témához kötődő kérdésekre, vagy éppen egy rendkívüli feladatot oldottak meg. Mire a játékban minden csapat célba ért az emléklapok is elkészültek, amit az ajándéktárgyakkal együtt minden csoport átvehetett.
A királyhelmeci gyülekezetből két kategóriában vetélkedtek a gyerekek. A középső csoportban: Kondás Nikolasz, Liska Nikolasz és Nagy Balázs; a legnagyobbak között: Dócs Denisz és Tancsák Ferenc. Felkészültségüket az is bizonyítja, hogy mindkét kategóriában másokkal együtt első helyezettek voltak.
A bibliaismereti vetélkedő egyetlen nap alatt végbemegy, legalábbis annak látható, mindenki által szemlélhető, dokumentálható része. Azonban a vetélkedőre készülés sokkal tovább, olykor hetekig tart, és bár vitathatatlan, hogy a végeredmény fontos, vagyis hogy mit tanultak meg, mennyi ismerettel gazdagodtak a gyerekek, de fontos és lényeges a felkészülés folyamata. Fontosak a saját gyülekezeten belüli találkozások, kikérdezések, együttlétek, beszélgetések, amelyek által is tudatosul, megerősödik minden vetélkedőre készülő gyermekben és ifjúban, hogy valóban sasszárnyon hordozta az Úr az övéit, s jó reménységgel vagyunk afelől, hogy ezek a gyerekek is meglátják – akár a saját életük kapcsán is –, hogy ezt teszi Ő mind a mai napig.
A vetélkedőn készült képek a Képtárban megtekinthetők.